Kopalnia Soli w Bochni

Krótko:

Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce. Wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca 3,5 tyś lat p.n.e. Zapraszamy na niezwykłą podróż w czasie przez historię soli od średniowiecze do współczesności. Bocheńska kopalnia jest Pomnikiem Historii, a w roku 2013 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Koszt: od 160 zł / osobę

Zapisy pod nr tel 574 798 833

Dzieci: 160 zł / osobę

Dorośli: 175 zł / osobęCena zawiera: Przejazd autokarem/busem, opiekę pilota, opłaty parkingowe i drogowe, podatek, bilety wstępu

Daty:

  • 29.10.2022 wolnych miejsc: 49

Program wycieczki

  • Wyjazd w godzinach porannych. Lipowa Centrum 6:00, Żywiec Tesco 6:15,
  • Przyjazd do Bochni. Zwiedzanie Kopalni Soli Trasą Turystyczą.
  • Powrót w godzinach popołudniowych.

Trasa niedostępna dla dzieci w wieku poniżej 7 lat.

Opis wycieczki

Turyści będą mogli zobaczyć skały i minerały budujące złoże: sole północne, środkowe, południowe, gipsy i anhydryty, w tym znane na świecie bocheńskie trzewiowce - charakterystycznie zafałdowane anhydryty, a także wkładkę tufitową (pył wulkaniczny) będącą śladem po dawnej działalności wulkanicznej w regionie. Podczas wycieczki będzie można zaobserwować jak działalność człowieka wpłynęła na powstanie unikatowego środowiska panującego w solnych wyrobiskach, charakteryzującego się skupiskami solnych nacieków, wykwitów, kalafiorów, a także jak doszło do powstania halitu fluorescencyjnego, jaka jest idea fluorescencji i dlaczego jest to zjawisko bardzo rzadkie. Pozwoli to uświadomić jak wszystkie procesy geologiczne, które uformowały przed milionami lat złoże solne, a także współczesne zjawiska, czytelne obecnie w wyrobiskach górniczych, stworzyły naturalne piękno wnętrza kopalni.

Trasa turystyczna wiedzie zabytkowymi korytarzami z poziomu Sienkiewicz przez poziom Lobkowicz aż do poziomu August. Różnicę poziomów turyści pokonują Zejściem Lichtenfels. Zwiedzanie kopalni rozpoczyna się pobytem w komorze Ważyn, następnie turyści udają się do Komory 81. Tutaj zlokalizowana jest jedna z największych atrakcji bocheńskiej kopalni - Podziemna Przeprawa Łodzią. W towarzystwie flisaków, turyści pokonują odległość 120 m płynąc wzdłuż zalanego solanką wyrobiska. Schodami z poziomu Sienkiewicz turyści docierają do poziomu Lobkowicz. Ostatnia część Zejścia od poziomu V Lobkowicz do poiomu IV August zlokalizowana jest w Komorze Lichtenfels VII, eksploatowanej w latach 80. XVIII w. Następnie turyści przemieszczają się wzdłuż poziomu August odwiedzając Stajnię Mysiur oraz Kaplicę św. Kingi.

Oprócz informacji przyrodniczych podczas trasy zaprezentowana zostanie również historia odwiedzanych wyrobisk, w tym zejście Lichtenfels, którym schodziły pracujące w Kopalni Konie.
tel.: 607 437 870      e-mail: biuro@travel-bus.pl     Informacja o RODO design: Kajetan Mastela